Denne artikkelen er skrevet ut fra Handikapnytt.no. Der finner du mer spennende innhold som dette. Artikkelen er opphavsrettslig beskyttet og må ikke viderepubliseres uten avtale.

Funkisdag med Tommy Urhaug
Paralympics-gullvinneren er blant trekkplastrene på Funkisdagen i Bergen 14. september.
På Facebook-siden sin gratulerte Funkis-dagen Tommy Urhaug med Paralymics-gullet lenge før det var sikkert at han kom. Men nå er det altså bekreftet: Tommy Urhaug blir å treffe på Festplassen i Bergen lørdag mellom 13.15 og 15.15!
– Han har vært med oss mange ganger siden starten, så det hadde vært ekstra stas om han kommer i år, sa arrangementsansvarlig Guri Anne Nesdal Egge til Handikapnytt tidligere denne uka.
Hun er regionleder i Norges Handikapforbund (NHF) Sørvest.
Uten politikere
Funkisdagen har pleid å være en arena for fri samtale mellom politikere og publikum, men også en anledning til å utfordre politikerne.
Men til Funkisdagen i Bergen 14. september har ingen politikere sagt at de kommer.
– Noe av grunnen tror vi er at det ikke er valg i år, sier arrangementsansvarlig Guri Anne Nesdal Egge.
Funkisers rettmessige plass i samfunnet
Noen som derimot kommer, er artistene Stig van Eijk, Sandmarx, Lasse Sliten og Jaime. Det blir familieaktiviteter og mulighet til å gjøre seg kjent med ulike foreninger. I tillegg til flere organisasjoner for funksjonshemmede kommer Fri og Kirkens Bymisjon til å ha stand på Festplassen i Bergen.
«Funkisdagen handler om å sette humor og livsutfoldelse i sentrum, og viser at funkiser har en naturlig og rettmessig plass i samfunnet», heter det i pressemeldingen fra NHF Sørvest.