Denne artikkelen er skrevet ut fra Handikapnytt.no. Der finner du mer spennende innhold som dette. Artikkelen er opphavsrettslig beskyttet og må ikke viderepubliseres uten avtale.

Funksjonshemmedes talerør i Tanzania
Tuma Dandi er redaktør for Tanzanias svar på Handikapnytt. I vinter har han vært utvekslingsstudent ved Oslo Met og samtidig lært om funksjonshemmedes situasjon i Norge.
– Mitt ønske er alltid å se at mennesker lever lykkelig. Og hvis vi står opp for menneskerettighetene, vil det gi folk et lykkelig liv, med bevegelsesfrihet og mulighet til å utdanne seg, sier funksjonshemmede Tuma Dandi.
50-åringen fra Tanzania tar imot Handikapnytt på hybelen på Kringsjå studentby i Oslo den siste uka av norgesoppholdet.
Fra idrett til media
Tuma Dandi er tidligere idrettsutøver og sitter som president i Tanzanias paralympiske komité- Han jobber i tanzaniansk TV, i tillegg til å gi ut magasinet Fanaka, hvor han skriver om saker som angår funksjonshemmede.
– Før hadde vi ikke noe skriftlig som stadfestet funksjonshemmedes rettigheter i Tanzania. Men mye har skjedd, særlig de ti siste årene, sier han.
Han refererer til at Tanzania har signert FNs funksjonshemmedekonvensjon og at funksjonshemmede er valgt inn i parlamentet og fått statsrådsposter. Han opplever at de påvirker de øvrige politikerne.
– Vi beveger oss fremover, men ikke fort. Og det er stor forskjell mellom å være funksjonshemmet i Tanzania og i Norge. Jeg kommer til å skrive om funksjonshemmede i Norge og hjelpen de får fra myndighetene for å kunne delta i både politikk, idrett og utdanning. I Skandinavia respekterer dere mangfold!
Statistikk over krigsskadde
I hjemlandet beskriver han en situasjon med funksjonshemmede barn som blir forlatt, myndigheter som overlater ansvaret for å ta seg av funksjonshemmede til familien og kostbare hjelpemidler.
På Oslo Met har Tuma Dandi snakket med medstudenter om disse tingene, og han har engasjert seg i rettighetene til funksjonshemmede i krigsområder.
– Jeg har tatt til orde for at alle land, og spesielt land i krig, må ta hånd om sine funksjonshemmede. Vi ser hva som skjer i Ukraina, Israel, Kongo, Somalia.

MAGASIN FOR FUNKSJONSHEMMEDE: I magasinet Fanaka skriver Tuma Dandi om funksjonshemmedes hverdag og politiske saker.
Spesielt tenker han på dem som får nedsatt funksjonsevne etter å ha blitt skadet i krigshandlinger.
– Vi trenger statistikk på hvor mange i en krig som blir funksjonshemmet, så myndighetene kan treffe tiltak for å hjelpe dem. Man er ikke forberedt på å få en funksjonsnedsettelse, og dem som får det i krig, vil kunne skylde på landet sitt. Myndighetene i landet må ta ansvar og gi hjelp og vise at de står sammen med dem.
Når Tuma Dandi kommer hjem, vil studiene hans bli kjent i Tanzania gjennom magasinet hans, i radio og på TV.
Ønsker ukentlige mediesaker
Hjemme forsker han på medias dekning av funksjonshemmede.
– Vi trenger flere avisreportasjer og TV-programmer om funksjonshemmede, hver uke, for å fjerne stigmaet mot funksjonshemmede. Det finnes fremdeles, og det er stort.
Derfor fremhever han funksjonshemmedes opplevelser av ikke å la seg begrense, men gå på skole, drive med idrett og jobbe hardt.
– Funksjonsnedsettelsen skal ikke stoppe oss fra å gjøre noe!
Kjære leser 🙂
Når du er her, vil vi be deg om en liten tjeneste.
Handikapnytt.no er Norges eneste redaksjonelt uavhengige nettavis om funksjonshemmedes rettigheter, levekår og likestilling.
Vi mottar ingen pressestøtte. Og for at flest mulig skal få lese det vi skriver, har vi heller ingen betalingsmur.
Hvis du vil støtte journalistikken vår, kan du sende for eksempel 25 kroner eller et annet beløp på Vipps. Nummeret er:
526030
Du kan også bruke bankkontonummer:
8200 02 03277
Husk å merke overføringen med «Støtte til Handikapnytt».
Din støtte gjør det mulig for Norges Handikapforbund å utgi Handikapnytt fortsatt.
Tusen takk for ditt bidrag!