Nyhetsbrev
Søk
Alle saker

Søket må inneholde minst 3 tegn.

Denne artikkelen er skrevet ut fra Handikapnytt.no. Der finner du mer spennende innhold som dette. Artikkelen er opphavsrettslig beskyttet og må ikke viderepubliseres uten avtale.

Jørgen Foss og Hege Ramm på scene med TV-aksjonens logo på storskjerm
MOBILISERER BØSSEBÆRERE: Jørgen Foss opplyser om at uten flere bøssebærere får ikke TV-aksjonen ringt på alle dører. Her står han på scenen med regionleder Hege Ramm i TV-aksjonen.

TV-aksjonen trenger flere bøssebærere i storbyene

Frivillige over hele landet forbereder seg nå til søndagens TV-aksjon. Men arrangøren etterlyser flere bøssebærere.

NTB og Helge Olav Haneseth Ramstad
Publisert 17.10.2025 09:00

NTB: – Akkurat nå har vi for få bøssebærere, særlig i storbyene. Dermed risikerer vi å ikke få banket på alle dører, og da mister mange muligheten til å gi, sier leder Nina E. Larsen for TV-aksjonen til NTB.

Hun oppfordrer derfor alle som kan, til å melde seg som bøssebærer på tvaksjonen.no.

– En bøsse samler i snitt inn hele 2300 kroner, som betyr at hver eneste bøssebærer gjør en enorm forskjell.

En bedre tilgjengelig TV-aksjon

Organisasjonssjef Jørgen Foss koordinerer Norges Handikapforbunds arbeid med TV-aksjonen, og han forteller at de har sendt SMS og epost til alle medlemmer med oppfordring om å gå med bøsse på søndag. I tillegg deltar NHF-ansatte i ringedugnad for å få tidligere bøssebærere til å gå også i år.

– Nå trenger vi at alle bidrar, og bøssebærerne er hjertet i TV-aksjonen, sier han.

Jørgen Foss opplyser om at årets TV-aksjon også er den best tilgjengelige.

– Når du går inn på TV-aksjonens nettside for å registrere deg som bøssebærer og skal velge oppmøtested, kan du se om stedet er tilgjengelig eller ikke. Vi er ikke helt i mål med å registrere data om oppmøtestedene, men vi er kommet et godt stykke på vei.

Fiskekort, Gyda og Papaya

Årets TV-aksjon går til Atlas-alliansen, som er funksjonshemmedes egen paraplyorganisasjon for internasjonalt arbeid. Pengene går til skolegang, helsetjenester og nødhjelp, samt hjelpemidler.

Blant gjenstandene som auksjoneres bort, er fiskekort i Altaelva, en signert Jonas Abrahamsen-sykkeltrøye, en date med politiker Gyda Oddekalv, at podkasten Papaya spilles inn hjemme hos deg, og et sete fra Oslo-trikken.

– Uansett beløp er vi imponert over engasjementet hele Norge viser, og hver krone har stor betydning. Med midlene fra årets TV-aksjon kan Atlas-alliansen gi livsviktig hjelp til funksjonshemmede i krig og fattigdom, sier Larsen.

Noe av det som skal auksjoneres bort, er allerede lagt ut, mens andre ting legges ut fortløpende fram mot auksjonsdagen 19. oktober.

53 millioner i kontanter

Under fjorårets TV-aksjon samlet bøssebærerne inn 128 millioner kroner i løpet av den to timer lange turen. 53 millioner kroner var i kontanter, resten kom inn via Vipps.

– Bøssebæreren er hjertet i TV-aksjonen. Det personlige møtet i døra har stor betydning. Det er takket være bøssebærerne vi klarer å samle inn så mye år etter år, sier Larsen.

Samtidig pågår det auksjoner for å samle inn ekstra midler. Det er i snitt 60.000 daglige besøk på siden Auksjonen, som for åttende år på rad stiller plattform og ressurser kostnadsfritt til disposisjon for TV-aksjonen.

– Folk elsker å by på noe som er både unikt og meningsfylt. Når du kan sikre deg en opplevelse du kanskje aldri får muligheten til igjen, samtidig som pengene går til en god sak, sier daglig leder Kai Møller i Auksjonen i en pressemelding.

Et eget innsamlingsråd oppnevnt av NRKs styre vurderer søknadene fra organisasjonene som ønsker å bli tildelt TV-aksjonen. Kringkastingssjefen tar den endelige beslutningen.

(©NTB)


Norges Handikapforbund
Pressens Faglige Utvalg
Fagpressen

Hei. Takk for at du besøker Handikapnytt.no. Det er annonsene på siden som gjør det mulig å drive nettstedet. Derfor må du slå av adblock-funksjonen din for å få se innholdet. Takk for forståelsen og ha en fin leseopplevelse.