Denne artikkelen er skrevet ut fra Handikapnytt.no. Der finner du mer spennende innhold som dette. Artikkelen er opphavsrettslig beskyttet og må ikke viderepubliseres uten avtale.

Ønsker å vokse
Susanne Ulven Børsum startet nylig som leder i Diskrimineringhjelpen og Meglingsbenken (DiMe) og brenner for dem som har rett på papiret, men ikke får rett.
På nettsiden sin beskriver DiMe seg som et lavterskel rettshjelp- og meglingstilbud som tilbyr gratis juridisk bistand for personer bosatt i Oslo og Bergen.
– På sikt ønsker vi å utvide dette til et nasjonalt tilbud. Men det var Oslo kommune som initierte dette prosjektet, så da er det viktig for oss å bistå innbyggerne her i Oslo, sier Susanne Ulven Børsum.
Bistår med å klage
Derfor er det altså innbyggerne i de to største byene som foreløpig kan benytte seg av dette tilbudet, når de opplever diskriminering.
– Du kan henvende deg til oss i alle situasjoner hvor du føler at du har blitt diskriminert eller forskjellsbehandlet. Du må ikke oppfylle diskrimineringsvilkåret i loven for å ta kontakt. Mange er redde for at når de kontakter andre instanser, må saken anses som diskriminering i tråd med regelverket.
Likestillings- og diskrimineringsombudet (LDO) tilbyr også juridisk veiledning innen diskriminering, men Susanne Ulven Børsum forklarer at DiMe til forskjell fra LDO tilbyr mer enn veiledning.
– Noen ganger er det ikke nok å kjenne sine rettigheter; man trenger konkret bistand til å ivareta dem. Derfor bistår vi blant annet med å utforme brev med klager og argumentasjon og bistår i møter med offentlige instanser, skole og arbeidsgivere, sier hun.
Diskriminering på tvers
Selv kommer den nyansatte daglige lederen fra Rettighetssenteret i Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon (FFO).
– En erfaring jeg har med meg derfra, er at det er veldig stor forskjell på det å ha rett og faktisk få rett i praksis. Lovverket kan si én ting, men når alt kommer til alt, får du ikke den tilretteleggingen du har krav på eller et vedtak som dekker behovene dine. Dette tar jeg med meg og vil jobbe videre med, sier hun.
DiMe er ikke bare for funksjonshindrede, men jobber mot diskriminering på alle grunnlag.
– Vi jobber ganske bredt, også med interseksjonalitet – at man kan ha en funksjonsnedsettelse og for eksempel være skeiv i tillegg og oppleve barrierer knyttet til begge deler.
Susanne Ulven Børsum håper at flere blir oppmerksomme på muligheten til å søke hjelp hos DiMe. Hun er foreløpig den eneste på kontoret, men forteller at hun fra oktober får med seg en jurist og fire jusstudenter.
– Hvis dere blir så kjent som dere ønsker, er det lett å se for seg et trykk av henvendelser, som kan føre til lengre saksbehandlingstid, slik vi ser hos Diskrimineringsnemnda. Hva er tålegrensa deres?
– Jeg tenker at vi kommer til å utvikle oss i takt med etterspørselen. Jeg tror også det er litt av styrken vår at vi er en dynamisk organisasjon som kan se på hvor bistandsbehovet er og hvor mange som trenger oss. Og så kan vi utvides etter hvor mye vi får i tilskudd.
Kjære leser 🙂
Når du er her, vil vi be deg om en liten tjeneste.
Handikapnytt.no er Norges eneste redaksjonelt uavhengige nettavis om funksjonshemmedes rettigheter, levekår og likestilling.
Vi mottar ingen pressestøtte. Og for at flest mulig skal få lese det vi skriver, har vi heller ingen betalingsmur.
Hvis du vil støtte journalistikken vår, kan du sende for eksempel 25 kroner eller et annet beløp på Vipps. Nummeret er:
526030
Du kan også bruke bankkontonummer:
8200 02 03277
Husk å merke overføringen med «Støtte til Handikapnytt».
Din støtte gjør det mulig for Norges Handikapforbund å utgi Handikapnytt fortsatt.
Tusen takk for ditt bidrag!
