Nyhetsbrev
Søk
Alle saker

Søket må inneholde minst 3 tegn.

Denne artikkelen er skrevet ut fra Handikapnytt.no. Der finner du mer spennende innhold som dette. Artikkelen er opphavsrettslig beskyttet og må ikke viderepubliseres uten avtale.

Portrett av Helge Olav Haneseth Ramstad
Helge Olav Haneseth Ramstad, ansvarlig redaktør i Handikapnytt

Få fart på karusellen

Lederartikkel fra Handikapnytt 4/2025

Helge Olav Haneseth Ramstad
Publisert 12.09.2025 12:38

På omreisende tivolier har mange fått høre spørsmålet: «Vill ni åka mera?»

Og selvsagt har de frydefullt tatt utfordringen med ekstrarunder på stigende kvalme og svimmelhet.

En augusthelg gikk det rundt og kilte i magen for hundrevis av funksjonshemmede barn på Tusenfryd. De fikk en drømmedag med alt gratis: inngang, reise, opphold. Kosen er vel unt, som et avbrekk fra utenforskap for mange barn og et avbrekk fra rettighetskamp for hele familien.

Vi håper bare så inderlig at de som betalte gildet, og utenforstående som måtte lese eller høre om drømmedagen, ikke forventer at barna skal være fornøyde.

Én drømmedag veier ikke opp for 365 dager uten at rettighetene dine har samme status som rettighetene til andre barn, 365 dager med friminutter i en egen inngjerding, 365 dager med for lite assistanse.

Det etterlatte inntrykket må ikke være at man har vært snill med noen som det ellers er synd i, noen som verken har eller kan forvente de samme mulighetene som andre. For den forventningen er rettmessig, både for dem som får nytte av prosjektene i årets TV-aksjon og for funksjonshemmede barn her hjemme. Det er også rettmessig at funksjonshemmede forventer å få bli med toget hjem fra Arendalsuka og å kunne hente barna i barnehagen med tilrettelagt transport.

Vi vill åka mera!

Av: Helge Olav Haneseth Ramstad,

ansvarlig redaktør
***

Enig eller uenig i det du leser? Skriv gjerne et debattinnlegg og send det til post@handikapnytt.no.


Norges Handikapforbund
Pressens Faglige Utvalg
Fagpressen

Hei. Takk for at du besøker Handikapnytt.no. Det er annonsene på siden som gjør det mulig å drive nettstedet. Derfor må du slå av adblock-funksjonen din for å få se innholdet. Takk for forståelsen og ha en fin leseopplevelse.