Denne artikkelen er skrevet ut fra Handikapnytt.no. Der finner du mer spennende innhold som dette. Artikkelen er opphavsrettslig beskyttet og må ikke viderepubliseres uten avtale.

Nektet adgang til film om tilgjengelighet
Elisabeth Monrad Wilhelmsen fikk ikke kjøpe billett til filmen hun selv er med i, fordi hun sitter i rullestol.
På Facebook skriver Elisabeth Monrad Wilhelmsen om da hun skulle se «Min første kjærlighet» på Saga kino i Oslo sammen med venner og familie. Hun ringte for å kjøpe billett til rullestolplassen, men fikk vite at rullestolheisen var ødelagt.
Feilinformasjon
Derfor valgte hun å komme i manuell rullestol, for å slippe å være avhengig av heisen, men ble igjen nektet billett til rullestolplass i salen. Begrunnelsen var brannsikkerheten.
Aftenposten omtalte saken først, og der uttaler regionsjef Elisabeth Dahle i Nordisk Film kino at dette var feilinformasjon.
– Det verste var ikke at rullestolheisen ikke virket. Det løste jeg med å velge manuell stil. Det verste var at de også da nektet meg å komme inn, og ekstra ille er det når det viser seg å bare være tull, sier Elisabeth Monrad Wilhelmsen til Handikapnytt.
– Det var en hendelse som vi virkelig beklager – ja, en hendelse som vi skulle ha vært foruten, sier Elisabeth Dahle i Nordisk Film kino til Handikapnytt.
– Stemmer det at dere ikke selger billetter til rullestolplasser fordi trappeheisen ikke virker?
– Dette er basert på feilaktig kommunikasjon fra vår side, og som vi selvsagt beklager.
– Hvor lenge har heisen vært ute av drift?
– Vi har hatt problemer med jevne mellomrom. Sist torsdag ble det foretatt service på den – og det betyr at den nå er kvalitetssikret og i god stand igjen.
Statist
Elisabeth Monrad Wilhelmsen mener kinoen burde valgt en annen løsning enn trappeheisen for å gjøre salen tilgjengelig.
– Det hadde vært en gyllen anledning nå som kinoen var stengt i lengre tid, sier hun.
– En annen ting kinoen burde gjøre, er å lære opp de ansatte, sånn at de ikke sprer feilinformasjon om for eksempel brannsikkerheten.
«Min første kjærlighet er en varm og sterk film om barrierer som man møter i samfunnet som funksjonshemmet. Da er det ekstra spesielt å bli nektet adgang til salen til akkurat denne filmen», skriver hun på Facebook.
Hun er selv statist i filmen og har sett den før, men fikk altså ikke anledning til å se den sammen med familien. Mens de gikk inn i kinosalen, måtte Elisabeth Monrad Wilhelmsen reise hjem.
Kjære leser 🙂
Når du er her, vil vi be deg om en liten tjeneste.
Handikapnytt.no er Norges eneste redaksjonelt uavhengige nettavis om funksjonshemmedes rettigheter, levekår og likestilling.
Vi mottar ingen pressestøtte. Og for at flest mulig skal få lese det vi skriver, har vi heller ingen betalingsmur.
Hvis du vil støtte journalistikken vår, kan du sende for eksempel 25 kroner eller et annet beløp på Vipps. Nummeret er:
526030
Du kan også bruke bankkontonummer:
8200 02 03277
Husk å merke overføringen med «Støtte til Handikapnytt».
Din støtte gjør det mulig for Norges Handikapforbund å utgi Handikapnytt fortsatt.
Tusen takk for ditt bidrag!
