Denne artikkelen er skrevet ut fra Handikapnytt.no. Der finner du mer spennende innhold som dette. Artikkelen er opphavsrettslig beskyttet og må ikke viderepubliseres uten avtale.

Koste seg på tilgjengelig festival
Det tilgjengelige russetreffet Husetfestivalen er kommet for å bli, ifølge initiativtaker Selene Fjellvang Lie.
Angelika Fjellvang Lie, søsteren til Selene, er russ i år, men fant ingen arrangementer hun kunne tenke seg å være med på. Da startet influenseren Selene Fjellvang Lie like godt en helt ny festival for søsteren med Downs syndrom og andre funksjonshindrede.
Staysman og Mikkel Munthe
Torsdag 28. mai sto blant andre Tix, Staysman og Mikkel Munthe på scenen på Husetfestivalen på Kadettangen i Sandvika. Målgruppa var både årets russ og andre som hadde lyst til å «feste og kose seg i trygge omgivelser», sto det på festivalnettsiden.

– Ting er ikke så tilrettelagt på slike arrangementer som det burde være. Det har vært et behov for en tilgjengelig festival lenge. Nå var det virkelig på tide, og vi vil gjøre dette i mange år fremover, slår Selene Fjellvang Lie fast noen dager etter endagsfestivalen.
Tok frem russetressen
En av dem som koste seg på festivalen, var Thea Maria Eriksson fra Larvik. Hun var russ på Thor Heyerdal videregående skole for to år siden og jobber nå på VTA-bedriften AOK, men hadde funnet frem russedressen for anledningen.
Sammen med mamma Elin reiste hun ens ærend til Sandvika.
– Vi kunne reist land og strand for å delta på dette, sier Elin Eriksson dagen etter festivalen.
Thea Maria synes det var fint å få være med på et så stort arrangement og likte best konsertene med Tix og Staysman.
– «Nå koser vi oss» er favorittlåta, sier hun.
– Og det var ekstra gøy at Hagle dukket opp på scenen sammen med Staysman og sang «Gamleveien».
Ønsker å inspirere
Elin og Thea Maria Eriksson synes det var veldig bra å få være en del av et stort arrangement som Husetfestivalen.
Festivalen annonserte at hele området skulle være tilrettelagt. Selene Fjellvang Lie forteller om stort nok antall HC-toaletter til at det ikke ble kø, tilrettelegging for lydsensitive og mat uten gluten.

– Jeg føler at vi klarte det! Tilbakemeldingene er gode; jeg leser lange meldinger og griner om hverandre, sier hun.
– Er det ikke bedre å jobbe for tilgjengeligheten på de festivalene som finnes enn å arrangere en egen festival for funksjonshindrede?
– Jo, vi har tenkt mye på det der. Samtidig som vi kommer til å ville ha denne festivalen i mange år fremover, som et arrangement der alle føler seg trygge, håper vi at andre ser hva vi får til og lærer litt av det.
Kjære leser 🙂
Når du er her, vil vi be deg om en liten tjeneste.
Handikapnytt.no er Norges eneste redaksjonelt uavhengige nettavis om funksjonshemmedes rettigheter, levekår og likestilling.
Vi mottar ingen pressestøtte. Og for at flest mulig skal få lese det vi skriver, har vi heller ingen betalingsmur.
Hvis du vil støtte journalistikken vår, kan du sende for eksempel 25 kroner eller et annet beløp på Vipps. Nummeret er:
526030
Du kan også bruke bankkontonummer:
8200 02 03277
Husk å merke overføringen med «Støtte til Handikapnytt».
Din støtte gjør det mulig for Norges Handikapforbund å utgi Handikapnytt fortsatt.
Tusen takk for ditt bidrag!
