Nyhetsbrev
Søk
Alle saker

Søket må inneholde minst 3 tegn.

Denne artikkelen er skrevet ut fra Handikapnytt.no. Der finner du mer spennende innhold som dette. Artikkelen er opphavsrettslig beskyttet og må ikke viderepubliseres uten avtale.

Praktiske og stilige løsninger på badet

Av: Bjørn Kollerud
Publisert 02.01.2014 10:04

Nye produkter skal gjøre det tryggere og enklere på badet. Og ikke minst: stiligere.

Med en svingbar vask slipper du å flytte deg fra toalettet for å vaske hendene.  Leverandøren framhever at produktet gjør hverdagen både enklere og sikrere. Da slipper du å engste deg for å skli, eller falle.

 En svingbar vask som kan dreies 160 grader mot toalett, eller dusjhjørne, og 180 grader rundt avløpt eller vaskens kant, reduserer mulighetene for fallskader, sier produktsjef Lindis Markussen hos hjelpemiddelleverandøren Handicare.

Trekk den til deg

I motsetning til hev- og senkbare vasker kan den svingbare vasken brukes når man sitter trygt på toalettet. Du kan trekke vasken til deg og utføre håndvask, eller tannpuss. Den kan leveres med tilbehørsutstyr, som kopp for tannbørste, såpe og håndkleholder.

LES OGSÅ: HAR DET BEDRE PÅ BADET I BERGEN

Vasken kan også leveres med en «dockingstasjon» hvor den kan låses til veggen så den også kan brukes som plass til å sette fra seg ting på badet.

Den svingbare vasken kan monteres i alle baderom. Har man liten plass, er den spesielt interessant, fordi den gjør det mulig å utnytte plassen på en god måte.

Sparer plass

– Det at vasken kan svinges rundt, gjør den spesielt godt egnet til små baderom. Den er plassbesparende og funksjonell, oppsummerer Lindis Markussen, før hun legger til med et hjertesukk. Dessverre er ikke vasken med på NAV prisforhandlede anbud, så denne må anskaffes ved å søke på dispensasjon. Men vi bistår med befaring og forslag til løsning, samt montering.

Godt grep

Rullestolbrukere vil ha spesiell glede av toalettstøtter med tre høyder.

LES OGSÅ: NYTT KJØKKEN INNEN REKKEVIDDE

– For å gjennomføre kontrollert forflytning fra rullestol til toalett, kan fast-monterte toalettstøtter være nyttig. Vi leverer en støtte, som byr på tre høydeposisjoner. Da kan du selv finne et godt grep fra rullestol til toalett, og fra toalettet tilbake til rullestolen. Toalettstøtten kan kombineres med påmonterte, vertikale grep for å gi ekstra støtte, fremholder Lindis Markussen.

(Artikkelen fortsetter under bildet.)

SVING RUNDT: En svingbar vask skal gi trygghet, færre forflytninger og være plassbesparende. (Foto: Produsenten)

Satser på design-bad

Badet skal ikke bare være funksjonelt for alle. Det skal også se bra ut. Dette er filosofien bak tyske Hewi, som leverer funksjonelt baedromsutstyr. VVS-engrosfirmaet Morten Engebretsen AS overtok nylig agenturet for Hewi baderomsutstyr i Norge.

– Det interessante med disse produktene er at de har et anti-stigmatiserende design, samtidig som de er funksjonelle, sier daglig leder Eva H. Bjørn-Hansen hos Morten Engebretsen AS.

Dermed utfordres forestillingene om at tilgjengelige baderomsløsninger nødvendigvis må ha et sykehuspreg. Her er det gjennomtenkte linjer og ikke minst riktig fargebruk med tanke på synshemmede.

LES OGSÅ: SKYVEDØRER SKAL GI TILGJENGELIGHET PÅ LITE PLASS

Morten Engebretsen AS ser et stort potensial for produktene ikke minst i eldre- og omsorgsboliger. Utstyret er ikke med i Nav-katalogens prisforhandlede utvalg.

KONSTRASTER, SIKKERHET OG STIL: Kontrastfarger og gripehåndtak skal gi vasken god funksjonalitet. Legg merke til den oransje kontrastfargen. (Foto: Produsenten)


Norges Handikapforbund
Pressens Faglige Utvalg
Fagpressen

Hei. Takk for at du besøker Handikapnytt.no. Det er annonsene på siden som gjør det mulig å drive nettstedet. Derfor må du slå av adblock-funksjonen din for å få se innholdet. Takk for forståelsen og ha en fin leseopplevelse.